W poprzednich częściach serii pisałam czym są kody QR i jak można uczynić je bardziej atrakcyjnymi.
Dzisiejszy wpis jest przeglądem ciekawych zastosowań i ma pokazać siłę drzemiącą w tych niepozornych znaczkach. Kody QR mogą znaleźć zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie. Dla każdego coś się znajdzie. Zobaczcie sami…
Dla turystów
Zwiedzając różne miasta na świecie, oglądamy zabytki, pomniki, ważne miejsca, często nie zdając sobie sprawy co naprawdę oglądamy. Projekt Odkoduj Łódź znakomicie pokazuje, że tak być nie musi! Przykładowo kod QR umieszczony przy pomniku pozwala na przeczytanie o nim wyczerpującej informacji. Wyobraźcie sobie jako może być wygodne i ciekawe zwiedzanie bez opasłych przewodników w kieszeni. Zachęcam do zapoznania się z projektem.
Dla artystów
Potencjał w kodach QR zobaczyła Lady Gaga, która we współpracy z siecią Starbucks promowała swój album Born This Way. Klienci sieci skanując kody w lokalu mogli słuchać najnowszej płyty artystki.
Przechodząc obok plakatów reklamujących koncerty mniej znanych grup muzycznych, często zastanawiam się jaką muzykę grają i czy warto pójść na koncert. Mały kod QR na plakacie, demówka na YouTube i wszystko staje się jasne.
Dla zakochanych
Ciasteczko z zakodowanym „Czy wyjdziesz za mnie?” ujmie każdą panią zakochaną nie tylko w technologii. Spójrzcie jak robi się takie ciacho:
Dla miłośników tatuażu
Czy wiecie jak powstał pierwszy animowany tatuaż. Za pomocą kodu QR. Spójrzcie na to.
Dla speców od reklamy
To, że piękne kształty służą sprzedaży, wie każdy. A co powiecie na taki pomysł?
Siatkarki plażowe reklamowały na swoich pośladkach aplikację mobilną Betfair Mobile. Aplikacja ta pozwala obstawiać na żywo różne wydarzenia sportowe za pomocą telefonu komórkowego z każdego miejsca na kuli ziemskiej.
Jestem przekonana, że trudność upolowania takiego kodu dodatkowo podnosi jego atrakcyjność.
Dla tych, co nigdy nie umierają
W Stanach Zjednoczonych firma Living Headstone nadrukowuje kody QR na nagrobkach. Pomysł ten w połączeniu z portalem wspomnień o zmarłych tworzy dość ciekawe rozwiązanie. Jak na mój gust pomysł, nieco kontrowersyjny, ale oceńcie sami.
Dla kolekcjonerów znaczków
W Hiszpani pojawiły się znaczki z kodami QR. W zasadzie…czemu nie :-)
Dla tych co lubią zabawę
Idea kodu QR wpiera wszystkich, którzy lubią dobrą zabawę.
Gra QR Kill w Barcelonie znalazła wielu zwolenników. Gra polega na polowaniu na wroga za pomocą telefonu.
Zasady są proste:
• Kody QR zawierające Twoje imię i telefon, zakodowane w formacie sms zostają wydrukowane na kartkach szerokości co najmniej 20cm i zostają przytwierdzone do uczestnika mocną taśmą.
• Kody muszą być ciągle widoczne. Niczym nie możesz ich zakryć.
• W momencie otrzymania uśmiercającego sms’a odpadasz z gry.
Grę ze scenariuszem i kodami QR wprowadziło w życie również Google. Ponad setka ludzi biegała z telefonami po biurze i polowała na ukryte kody QR.
Dla działu HR
I na koniec moje ulubione, piękne, gadające CV
Dla zmęczonych czytaniem
Kilka słów na koniec.
Choć kody QR w Polsce rozwijają się wyjątkowo wolno, nie rezygnowałabym z podjęcia tematu. Jak widać powyżej chwytliwy pomysł i jeden malutki kod QR mogą zdziałać cuda.
Odcinki w cyklu
Papierowe linki, czyli słów kilka o kodach QR. Odcinek I.
Piękne, czy funkcjonalne? Kody QR – odcinek II.
Łyk inspiracji. Kody QR – odcinek III
Bardzo długo byłem sceptyczny jeżeli chodzi o kody QR i ich wykorzystanie w takim celu jak znakowanie nagrobków. Postanowiłem utworzyć portal rodzinny i wykorzystałem kody QR bo zrozumiałem, że tak przemówię do młodego pokolenia. Grób moich dziadków „przemówił” do ich siostrzeńców, prawnuków i dalszej rodziny, która przyznała mi, że nie wiedziała, że tak wyglądało ich życie. Jednak to działa. Rodzicom nie przeszkadza, a młodzi w pełni akceptują. Bardziej identyfikują się z tym miejscem, na którym zapalają znicze przynajmniej raz w roku.