Pracownicy są potencjałem organizacji, w który należy inwestować. To wiemy. Ale jak przenieść to na konkretne działania? Zwłaszcza w branży nowych technologii, gdzie tempo innowacji jest bardzo szybkie i to, co było wczoraj, dziś może już nie być aktualne? 

 

 

 

Można podpatrzeć jak robią to inne firmy, np. Volkswagen. Ten postanowił zadbać o rozwój swoich pracowników IT tworząc dla nich dedykowaną akademię. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło podczas corocznego firmowego sympozjum IT w Wolfsburgu. Wszyscy pracownicy o profilu IT mogą skorzystać z  oferty szkoleń uzupełniających. Szkoleniowcami są eksperci wewnętrzni (doświadczeni pracownicy firmy) oraz specjaliści zewnętrzni.

Akademia IT jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju naszych pracowników. IT jest systemem nerwowym naszego przedsiębiorstwa. Bardzo dobrze wykształceni pracownicy IT są wymogiem podstawowym dla efektywnej, konkurencyjnej a tym samym nastawionej na potrzeby klientów gospodarki – tłumaczy członek zarządu Dr Horst Neumann. Zarząd ma nadzieję, że otwarcie akademii przyczyni się do efektywnej standaryzacji technologii informatycznych.

 

Intuicja HR-owa podpowiada, że otwarcie Akademii w firmie Volkswagen z pewności wesprze obszar zarządzania wiedzą i talentami w tej organizacji. Niestety w Polsce świadomość opłacalności inwestowania w pracowników jest wciąż niewielka. Według badania GAVDI i Controlling Partner prawie 40% polskich firm nie zarządza talentami w swoich organizacjach.  Z kolei według raportu „Pasje młodych liderów IT” możliwość rozwoju oraz awansu jest drugim najważniejszym (tuż po finansowym) oczekiwaniem tej grupy wobec pracodawcy.

 

Zestawiając te wyniki łatwo dostrzec ogromną przepaść między oczekiwaniami kandydatów a świadomością pracodawców. Prawdopodobnie dlatego, według raportu portalu Pracuj.pl, największym wyzwaniem HR w 2012 roku jest motywowanie i rozwój zatrudnionej kadry w taki sposób, by chciała związać się ze swoją firmą na dłużej.

 

– Firmy, chcąc walczyć o najlepszych specjalistów IT powinny zwiększać konkurencyjność swojej oferty możliwością rozwoju takich pracowników-  mówi Piotr Derda, Network & Security Architect w jednej z firm informatycznych. – IT jest jedną z branż nie tolerujących zawieszenia – albo idzie się do przodu, albo cofa- dodaje.

Nasuwa się oczywisty wniosek – szeroka oferta szkoleń oraz certyfikacji może być skutecznym narzędziem pozyskiwania talentów z rynku oraz zatrzymywania ich w firmie na dłużej. Zapewne nie tylko w branży IT.

 

Źródło: volkswagen-media-services.com

 

 

Szukasz szkolenia z Employer Branding lub badania kultury organizacji?


Bądź na bieżąco z Employer Brandingiem => zapisz się na newsletter bardzoHR


Podziel się

Skomentuj wpis