Co widziałam i słyszałam. Moje inspiracje z ostatnich dni

W tym poście chcę się z Tobą podzielić trzema inspiracjami, na które napotkałam w ostatnim czasie krocząc po

W tym poście chcę się z Tobą podzielić trzema inspiracjami, na które napotkałam w ostatnim czasie krocząc po swej zawodowej ścieżce.

Jako godna przedstawicielka grupy społecznej zwanej „Ogarniaczkami życia” (czytaj: matka, przedsiębiorczyni, konsultantka, strateżka, 'managerka domu’ w jednym) staram się dość starannie wybierać tzw. aktywności zawodowe. Chociaż jest we mnie 'żyłka ryzykantki’, która z dużą dozą zaufania próbuje i sprawdza różne podcasty, vlogi, livestreamingi z różnych wydarzeń, to jednak tylko część z tych doświadczeń jestem w stanie rekomendować dalej. Chociaż staram się za każdym razem, nawet gdy uczestniczę w nieudanym szkoleniu, wycisnąć z niego jak najwięcej (w końcu płacę $$$ za nie z własnej kieszeni), to jednak dość często płaczę na nich po cichu…* Moja frustracja sięga bowiem zenitu jeśli trener zmusza mnie do patrzenia na slajdy i wysłuchania 8-godzinnego wykładu. Płaczę i myślę sobie: co ja tu robię?

 

Są na szczęście takie momenty kiedy to unoszę się na najwyższych piętrach mego zadowolenia. Takich chwil miałam w ostatnich tygodniach całkiem sporo. Zadziało się to chociażby dzisiaj, kiedy to trafiłam na 1. odcinek vloga Karola Wolskiego:

 

Vlog „Porozmawiajmy o HR” zapowiada się całkiem nieźle. To, co urzekło mnie bardzo, to podanie wiedzy socjologicznej w dość przystępnej formie. Choć znajdziecie w materiale pojęcia i specjalistyczne terminy, których większość z nas nie musi pamiętać, to w na pewno warto zanotować sobie tipy:

👍 odnośnie przygotowania badania ankietowego (jaką skalę wybrać, jak formułować pytania, itp.),
👍 odnośnie narzędzi (MS Forms + MS Flow czy LimeSurvey)
👍 w jaki sposób grupować i analizować dane.

I choć momentami, gdy słuchałam premierowego odcinka, czułam się jak na obcej planecie zamieszkałej przez plemię socjologów (Alfa Cronbacha, Analiza konfirmacyjna) to jednak uważam, że całość jest dość mocno osadzona na ziemi i przystaje do realiów HRowo/Ebowych. Swoją drogą, jeśli zajmujecie się badaniami marki pracodawcy, to takie pojęcia warto ogarniać. Mi też przydała się taka powtórka. Dzięki Karol! Liczę też na więcej, uważnie będę słuchać tego, co masz do powiedzenia!

Uważnie też wsłuchiwałam się w rozmowy, jakie ze swoimi gośćmi prowadzi Maciej Sasin. Całkiem niedawno wystartował on z serią podcastów „Na zdrowie organizacji”.

 

Rekomenduję rozmowy Maćka bynajmniej nie dlatego, że wiele, wiele lat temu, w odległej galaktyce mieszkaliśmy razem w naszej 'studencko-harcerskiej komunie’ i znamy się (przynajmniej wtedy) jak łyse konie 😄 😄 😄, ale dlatego, że:

👍 do rozmów o zdrowej organizacji zaprasza on nieznane (przynajmniej w świecie EB, ale znane w świecie HR) osoby, które mają bardzo dużą wiedzę i bardzo dużą praktykę. Co więcej, potrafią się one dzielić naprawdę życiowymi tipami,

👍 potrafi rozmawiać ze swoimi gośćmi w taki sposób, że to oni są gwiazdami, a nie on. To znaczy, że rzeczywiście jest szczerze zainteresowany tym, co mają do powiedzenia. 

👍 dotyka takich tematów, które nierozerwalnie związane są z Employer Brandingiem: zaangażowanie pracowników, styl zarządzania, docenianie ludzi, praca zespołowa, itp.

Po każdym odcinku podcastu (na razie są dwa, ale na pewno będzie więcej!) czuję się bogatsza o wiedzę z obszaru psychologii i zarządzania. Z pewnością przyda mi się ona gdy będę facylitowała pracę grup focusowych, prowadziła badania marki czy doradzała zarządom w rozwoju ich organizacji. Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej o prowadzącym, to koniecznie sprawdźcie jego Akademię Rozwoju Kompetencji.

Na końcu przedstawiam creme de la creme! Z Gosią Wojciekiewicz skrzyżowały się nasze drogi wtedy gdy pracowałam w Allegro, a ona w GoldenLine (a więc, powiedzmy to sobie otwarcie – w poprzednim wieku). Dawno się nie widziałyśmy na żywo, ale za to mogę regularnie (bo mniej więcej od pół roku) słuchać jej podcastowe nagrania. Przedstawiam Wam coś, co absolutnie powinniście śledzić: „EB-on Employer Branding w firmie”.

Niech lista gości będzie już wystarczającą rekomendacją tego materiału: m.in. Łukasz Trzeszczkowski (Strategia), Adam Piwek (CSR), Jacek Krajewski (Personal branding), Mirka Białobrzeska (Uważność), Zdzisław Kolmaga (Turkus). Gosia świetnie wykorzystuje swoje wieloletnie kontakty i znajomości zawodowe. Jej największą siłą zawsze był networking. Cudownie, że teraz możemy i my czerpać z tego garściami i posłuchać tipów z interesujących nas obszarów. BTW: Mam cichą nadzieję, że niebawem dołączę do w.w. grona!

To wszystko na dziś. Z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku szerzenia wiedzy EBowej idę spać. Ale Wy nie krępujcie się i w komentarzach wklejajcie podcasty i vlogi, które każdy szanujący się HRowiec/Ebowiec powinien obserwować (jeśli tylko czasu starczy!).

 

*BTW: uważam, że w 'power poincie’ nie ma ani 'powera’ ani 'pointa’, więc u mnie na employer brandingowych szkoleniach prezentacji p.p. jest absolutnie tyle, ile trzeba.

Grafika główna: Photo by Kira auf der Heide on Unsplash

Szukasz szkolenia z Employer Branding lub badania kultury organizacji?


Bądź na bieżąco z Employer Brandingiem => zapisz się na newsletter bardzoHR


Podziel się

Skomentuj wpis