Fajnie, że przyszŁOŚ! Nordea umie inaczej! (video i grafiki) [case]

Ruszyli w środku pandemii. Gdy wokół wszyscy mówili ‘tylko o jednym’, oni zbudowali narrację wokół stabilności i troski.

Ruszyli w środku pandemii. Gdy wokół wszyscy mówili ‘tylko o jednym’, oni zbudowali narrację wokół stabilności i troski. W tych nietypowych czasach znaleźli przestrzeń by opowiedzieć o swoim największym wyróżniku. I to użyczonym od samej Krystyny Czubówny głosem!

Jest początek czerwca. Aleksandra Dragan oraz Angelika Urbaniak nie mają najłatwiejszego zadania. Dopieszczają ostatnie elementy planowanej kampanii, jednocześnie monitorują stan pandemii w Polsce i zadają sobie, co najmniej kilkukrotnie każdego dnia pytanie: „czy to dobry moment?”. Decyzja zapadła. Z poziomu serca, intuicji i rekrutacyjnych potrzeb biznesu. Zgodnie z założeniem zaczynają od zrobienia niespodzianki pracownikom. Chcą, aby to oni pierwsi wyrazili swoje zdanie.

Kampania ruszyła 1 lipca. Pamiętam, że mnie osobiście mile zaskoczyło to, że są jeszcze pracodawcy, którzy komunikują się NIE TYLKO w odniesieniu do pandemii. Było to dla mnie bardzo odmienne, bo optymistyczne podejście. Mówiłam nawet o nim na swoim onlinowym szkoleniu z employer branding pozycjonując Nordeę, jako firmę, która „umie inaczej”. Kiedy zapytałam o to Angelikę, wiedziałam już, że to był przemyślany krok pracodawcy:

Uwierzyliśmy, że w tym szaleństwie jest metoda. Biorąc pod uwagę nasz wzrost, jako back office Nordea w Polsce, a także specyficzną sytuację na rynku pracy (wiele osób z dnia na dzień traciło pracę), stwierdziliśmy, że to słuszna, choć nieoczywista decyzja. Chcieliśmy tym samym pokazać, że są u nas rzeczy, które się nie zmieniły – rekrutujemy i nadal jesteśmy stabilnym pracodawcą.

 

Kampania zaczyna szybko rozchodzić się nie tylko w społeczności kandydatów bezpośrednio zainteresowanych pracą w Nordea. HRowcy czy EBowcy z innych firm zachwycają się pomysłem w social mediach. Realizowana mniej więcej 3 lata temu kampania z Wikingami (pamiętacie ją!?) bazowała na nordyckich korzeniach. Mocno odwoływała się ona do natury. Z nowym projektem nie mogło być inaczej!

Przyświecała nam chęć ‘budowanie mostu’ do wcześniejszej kampanii. Stąd pomysł na wykorzystanie zwierzaków, jako naszych ‘brand hero’ oraz przyrody będącej integralnym backgroundem. Udział Pani Krystyny Czubówny w projekcie był naturalną decyzją i wydaje mi się, że spójniejszego wyboru z koncepcją kampanii nie mogliśmy podjąć. Ten głos był w naszych głowach już na etapie pisania scenariusza!

[To różnorodność sprawia, że świat jest niezwykłym miejscem. W Nordei, podobnie jak w naturze, znajdziesz ludzi o odmiennych cechach, charakterach, temperamentach i zdolnościach. Cenimy Twoją indywidualność. #RóżneGatunkiJedenZespół #DifferentTypesOneTeam #NordeaPolska]

 

Spodziewam się, że szczególnie jesteście zainteresowani odpowiedzią na pytanie: „Ile to wszystko kosztowało?”. Nie wszystkie informacje Nordea mogła mi przekazać, ale myślę, że będziecie usatysfakcjonowani takim konkretem:

Możemy jedynie zdradzić, że zamknęliśmy drugi miesiąc kampanii z kilkoma nowymi osobami na pokładzie bezpośrednio aplikujących przez landing page kampanii. Dostajemy feedback od hiring managerów, że kandydaci aplikujący z przeróżnych źródeł powołują się na kampanię.  Zatem – to jest mix pozyskiwania aplikacji i budowania świadomości, o który nam chodziło. – dodaje Angelika

Koniecznie zatem zajrzyjcie na https://joinushuman.pl/! Mnie w tej kampanii urzeka nie tylko motyw główny (bioróżnorodność, zwierzaki, przyroda), ale przede wszystkim gry słowne. W Nordea zdecydowanie potrafią bawić się ich znaczeniem. Wiele tekstów na www, jak i w ogłoszeniach (a nawet w komunikacji mailowej, jaką prowadzę z Angeliką!) jest stylizowanych na ‘zwierzęcy język’. Które z nich podoba Wam się najbardziej?

  • Helowl!
  • Masz stosówne wykształcenie?
  • Fajnie, że przyszłoś
  • Wilka przyjemność Cię widzieć
  • Witamy szanownego filmowca
  • Let’s seal the deal
  • Wpadłeś nam foko
  • Wilka kariera w finansach

Wróćmy jednak do działań realizowanych w przestrzeni miejskiej. Tu znów „nowość”, bo dawno niewykorzystywany przez pracodawców: słup reklamowy (12 lokalizacji) czy knajpy (w ponad 50 zrobiono kolportaż folii adhezyjnych nawiązujących do pandemicznych restrykcji).

Chcieliśmy zrobić też coś od serca dla łodzian, dlatego zdecydowaliśmy się na kolportaż folii adhezyjnych w knajpach i instytucjach kulturowych, do którego wszystkie miejsca przystąpiły pro bono. Równocześnie nasz spot pojawiał się przed każdym seansem nasze tabliczki witające uczestników. Natomiast w digital rozpoczęliśmy szeroką kampanię na Facebooku, Instagramie, YouTube i Spotify.

Priorytetem naszej organizacji jest wsparcie pracowników w okresie pandemii. Dzięki współpracy z naszym managementem (wielkie podziękowania za inicjatywę w stronę Mikołaja Ługowskiego, Head of Nordea Bank Abp Branch in Poland) oraz zespołem Wellbeing Ambassadors, połączyliśmy kampanię z lokalną inicjatywą Nordea. Przygotowaliśmy dla każdego pracownika dwie bufki ochronne, jedna z wizerunkiem naszego brand hero – Ulfa, i tym pracownikom, którzy wybrali opcję kuriera – dostarczyliśmy paczki do domów. W ramach akcji powstało 10 000 buffek.

 

Oczywiście kampania uspójniła komunikację we wszystkich punktach styku z kandydatami. Zmieniono layouty ogłoszeń na zewnętrznych portalach, a także te w social mediach. Jednocześnie (a uważam, że jest to naprawdę warte podkreślenia) wszyscy pracownicy dostali paczkę coverów na LI & FB. Oczywiście, ich użycie nie jest obligatoryjne. Wspominam o tym, bo często osoby odpowiedzialne za EB wiedzą, że to pracownicy są najlepszymi ambasadorami marki, ale nie dają im do tego narzędzi. A tu proszę, zadbano nawet o to!

Śmiało komentujcie działania EBowe tej łódzkiej firmy ze skandynawskimi korzeniami. Dajcie znać, jakie są Wasze wrażenia! Koniecznie też wrzućcie ten przykład do Waszego benchmarku – taką kampanią warto się inspirować!

 

Tytułem zakończenia:

Celem kampanii jest rekrutacja do łódzkiego oddziału Nordea. Zespół specjalistów (jak widać – bardzo kreatywnych!) szuka osób związanych z obszarem finansów i bankowości z min. rocznym doświadczeniem. Oczywiście Nordea to miejsce (jak korzenie wskazują) też dla tych, którzy władają językami skandynawskimi. Kampanię opracowano przy współpracy z łódzką agencją Oxymoron.

Chcesz nauczyć się projektowania działań EB godnych uwagi? Zapraszam Cię na najbliższe szkolenie ONLINE !

 

[Wszystkie prezentowane zdjęcia oraz grafiki udostępniam dzięki uprzejmości Nordea]

 

Szukasz szkolenia z Employer Branding lub badania kultury organizacji?


Bądź na bieżąco z Employer Brandingiem => zapisz się na newsletter bardzoHR


Podziel się

Skomentuj wpis