Key Visual marki pracodawcy. Wiedza i dobre praktyki!

Od niego wiele zależy. Od niego wiele się zaczyna. Key Visual to jeden z pierwszych kroków w podróży

Od niego wiele zależy. Od niego wiele się zaczyna. Key Visual to jeden z pierwszych kroków w podróży Employer Brandingowej.

To graficzna opowieść o marce pracodawcy. Key Visual „ubiera” atrybuty oferty w elementy widzialne oraz werbalne jednocześnie pomagając wyróżnić firmę na tle innych. Powtarzana w wielu formatach ma jeden zasadniczy cel: zapaść w pamięć grupie docelowej i to na tyle dobrze, by ta szybko identyfikowała daną wizualizację z konkretnym pracodawcą. Bo KV to obraz, ale w towarzystwie określonych kształtów, fontów, kolorów, charakterystycznych i powtarzalnych elementów. To też, a może przede wszystkim, wizualizacja tego, co stanowi o cechach dystynktywnych marki: jej misji, przekonań i wartości, stylu zarządzania i kultury organizacji. Innymi słowy, KV to wizualizacja wybranych atrybutów z listy Employee Value Proposion. Tylko i aż tyle!

Kiedy wypracować Key Visual?

Po zakończonym projekcie strategii Employer Branding (tu i tu przeczytasz jak go przeprowadzić) lub niezależnie od niej (bo masz już po prostu tę wiedzę). W obu tych sytuacjach musisz wiedzieć co jest absolutnie najmocniejszą i najbardziej wyróżniającą cechą marki i oferty zatrudnienia. Mówię tu oczywiście o liście kilku(nastu) wyróżników, na których oprzesz komunikację do wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Choć EVP stosunkowo łatwo jest odkryć (o czym się przekonasz czytając te propozycje scenariuszy na spotkania z pracownikami), to jednak równie łatwo jest wpaść w pewną pułapkę unifikacji i uniwersalizacji pojęć. Zastanów się zatem dwa razy czy chcesz swój KV oprzeć na powszechnie stosowanych sformułowaniach, typu: „młody i dynamiczny zespół” lub „niebanalna kultura organizacji”. Nie będę teraz skupiać się na tym jak poszukać tych wyróżników (bo opisałam ten proces tutaj), więc wrócę do głównego wątku:

Do czego właściwie KV jest Ci potrzebny?

Warto zainwestować w KV czas i naprawdę dobrze go przemyśleć. Skoro ma funkcjonować w wielu różnych mediach, a więc i na różnych formatach powinien być dość ‘plastyczny’. To niezwykle ważne ze względu na rozpoznawalność i zapamiętywalność przekazu. Kandydat w wielu punktach styku może zetknąć się z ofertą pracodawcy (koniecznie poczytaj o Candidate&Employee Experience). Czy będzie to świat cyfrowy (strona kariery, layout ogłoszenia, media społecznościowe, itd. ), czy analogowy (targi pracy, eventy w firmie, bilboard na ulicy, itd.) KV powinien być dość spójny w swym przekazie. Tylko wtedy utrwali się w głowach i sercach tych, na których Tobie najbardziej zależy. To nie znaczy, że KV musi wszędzie wyglądać dokładnie tak samo. Nośniki i media się od siebie różnią, zatem wizualizacja powinna uwzględniać różne zastosowania. Przykład: cover photo na Facebooku ma inne wymiary (a zatem i możliwości przedstawienia contentu), niż gadżet karierowy, typu kubek. Ważne, by KV prezentował w sposób jasny i przejrzysty jedną konkretną ideę, myśl, koncept za pomocą którego pracodawca chce o sobie „opowiedzieć”. Na jednym nośniku może być to logotyp + zdjęcie pracowników + graficzne elementy + claim, a na innym tylko wybrany element z tej układanki. Ważne, by patrząc na jeden i drugi materiał kandydat wiedział, że patrzy na tę samą firmę i miał podobne skojarzenia.

Podsumowując, dobry Key Visual jest:

  • charakterystyczny dla danej marki pracodawcy.
  • Jednocześnie ciekawy, intrygujący, ale i zapamiętywalny.
  • Plastyczny, czyli gotowy do użycia na różnych formatach.

Może być wypracowany dla jednej kampanii Employer Branding lub przewijać się przez wiele lat w komunikacji marki pracodawcy.

Oto przykłady ciekawych Key Visuali pracodawców czy instytucji, które znalazłam w sieci. Wypracowanymi przez siebie też chętnie się pochwalę. Spotkajmy się i porozmawiamy co ciekawego w świecie EB możemy wspólnie zrobić!

Politechnika Wrocławska:

STX Next (wart uwagi, choć moim wymaga już odświeżenia):

Lidl Polska:

 

Zastanawiasz się jak dojść do Key Visuala? Potrzebujesz dwóch kroków:

 

grafika tu .

Szukasz szkolenia z Employer Branding lub badania kultury organizacji?


Bądź na bieżąco z Employer Brandingiem => zapisz się na newsletter bardzoHR


Podziel się

Skomentuj wpis