Rodzinna impreza świąteczna online dla dzieci pracowników. Przepis na baaaardzo udany event od ZF WABCO [case]

Co roku około 400 dzieci pracowników wraz z rodzicami (w sumie około 1000 osób) spotykało się w firmie

Co roku około 400 dzieci pracowników wraz z rodzicami (w sumie około 1000 osób) spotykało się w firmie przy świątecznej zabawie. Wszyscy zastanawiali się jak będzie tym razem. Bez skomplikowanego zaplecza technologicznego, ale ze świetnymi pomysłami ekipa Mikołajów zorganizowała CUDOWNE spotkanie.

Pracownicy ogromnie zadowoleni, dzieci oszalałe z zachwytu! Krok po kroku przekonasz się z tego wpisu dlaczego impreza tak bardzo podobała się małym i dużym Uczestnikom. Wszystko to dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Oli Smereki, Ekspertce ds Projektów HR. Ten tekst powstał przede wszystkim dzięki niej oraz dzięki informacjom, które specjalnie dla Was zebrała z organizacji.

Wszystko zaczęło się od komunikatu wysłanego do wszystkich pracowników:

Czy Mikołaj spotka się w tym roku z dziećmi naszych pracowników? Najlepiej bez wychodzenia z domu, by zadbać o zdrowie sędziwego już Świętego i naszych najmłodszych?Wszystko zależy od tego, czy są wśród nas kreatywne elfy, które znajdą sposób na przygotowanie atrakcji Mikołajowych online. Kto chciałby podzielić się swoimi pomysłami, poznać te, które już mamy, wybrać wspólnie najlepsze i wreszcie pomóc w ich realizacji? Zapraszam do zgłaszania się mailem na adres  aleksandra.smereka@zf.com lub w komentarzu bezpośrednio pod postem.

Efekt: do pomocy przy organizacji zgłosiło się 17 osób (głównie z HR ale nie tylko). Przygotowania trwały zaledwie 1 miesiąc, tj. od 5.11 – 4.12.2020.

Nastepnym krokiem było stworzenie dedykowanej mikołajowej strony internetowej. Wykonaliśmy ją samodzielnie korzystając z darmowej wersji aplikacji wix.com. Strona posłużyła nam do komunikacji oraz do publikacji wszystkich atrakcji online.

Kiedy plan na wszystkie atrakcje był gotowy zaprosiliśmy dzieciaki pracowników (via e-mail, intranet, aplikacja oraz plakat).

Oto co zaplanowaliśmy:

 1. SPOTKANIE ONLINE

5 grudnia Mikołaj i jego pomocnicy spotkali się z dziećmi za pomocą Teamsów. Dołączyć mogli nawet pracownicy produkcji (a właściwie ich dzieci) nie posiadający służbowych kont mailowych. Wystarczyło kliknąć w link do wybranej sesji online.

W programie zdalnego spotkania z Mikołajem znalazły się:

 • wspólne tańce i śpiewanie świątecznych piosenek. Hitem okazał się układ taneczny do utworu Chocolate choco choco,
 • opowieści Mikołaja o tym jak spędza typowy dzień na Biegunie Północnym,
 • sesja pytań do Mikołaja,
 • spontaniczne występy dzieci (piosenki i wierszyki).

W roli elfów i Mikołaja wystąpili – oczywiście – nasi pracownicy. Natomiast w roli DJa prowadzącego imprezę wystąpił zaproposzony gość, Grzegorz Stolarski. W 3 sesjach online (każda trwała 60 min) z Mikołajem i elfami wzięło udział 70 dzieci oraz ich rodzice. We wszystkich atrakcjach zamieszczonych na stronie, udział wzięło ok. 240 dzieci.

P.S. Przed samym połączeniem padł nam streaming z kamery. Mogliśmy skorzystać tylko z kamerki w laptopie. Dlatego nasz ‘manualny operator’ poruszał się po sali z komputerem w rękach:).

 1. ŚWIĄTECZNA BAJKA

Grupa naszych pracowników (oczywiście bez przygotowania aktorskiego), przebranych w stroje elfów przeczytała historię o Mikołaju i Elfie Narzekajle. Materiał został nagrany na video za pomocą prostej kamerki, którą pożyczyliśmy od zespołu IT. Za statyw posłużyło nam biurowe krzesło:). Film został zmontowany przez nas samych i zamieszczony na mikołajowej stronie www. Na koniec bajkowej historii elfy zadały dzieciom pytanie. Odpowiedź na nie trzeba było wysłać na mikołajowy adres mailowy.

 1. KONKURS NA INSTAGRAMIE

Treść zaproszenia:

Uspokajamy! Nic nie musicie wstawiać, żadnych świątecznych selfie ani zdjęć potraw wigilijnych. 😅 Tym razem Wasze dzieciaki pobawią się w detektywów…🕵️‍🕵️‍Jeśli nie macie konta na Instagramie, wystarczy założyć darmowe, nic nie będziecie musieli na nim umieszczać, potrzebujecie tylko po to go aby móc przeglądać nasze posty. 👀 Cały konkurs polega na tym by podążać za wskazówkami umieszczanymi przez nas na tym serwisie (spokojnie, nie będzie to trudne!).🔍 Przy odrobinie sprytu wystarczy kilka kliknięć aby zdobyć upominek, trzymamy kciuki!🎁 Już 5 grudnia post konkursowy, szukajcie a znajdziecie… Sprawdźmy kto wykaże się wyśmienitą spostrzegawczością🤔

Konto naszego Mikołaja – https://www.instagram.com/swietymikolaj2020/ 

 1. ZOSTAŃ YOUTUBEREM i nagraj vloga o tematyce świątecznej! Na Wasze nagrania czekamy do 5 grudnia.
 1. KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA SENIORÓW

Instrukcja:

Zachęcamy Was do stworzenia kartek świątecznych, taki gest na pewno sprawi, że na twarzach seniorów pojawi się uśmiech :). Kartki, które wykonacie trafią do seniorów – podopiecznych Dziennych Domów Pomocy (nr 1 i nr 2)  przy ul. Semaforowej. Wykonane kartki przekażcie rodzicom, by przywieźli je do biura a Elfy przekażą wszystko w ręce podopieczych :)

 1. ZDALNA CUKIERNIA Św. MIKOŁAJA

Cukiernik Mikołaja przygotował dla Was instrukcję pieczenia pierniczków. Przygotujcie składniki, zobaczcie film z kuchni Św. Mikołaja i przygotujcie ciasteczka w swoim domu. Zdjęcia udekorowanych pierników prześlijcie Mikołajowi na adres mailowy.

W roli cukiernika nasz pracownik – Inżynier ds. Testów:)

 1. KALENDARZ ADWENTOWY

Instrukcja:

Kalendarz adwentowy może być czymś więcej, niż tylko słodkimi czekoladkami. Mamy dla Was propozycję na zupełnie inną wersję, która zachęci dziecko do świątecznych aktywności i sprawi, że możemy spędzić ten wyjątkowy przedświąteczny czas jeszcze bardziej rodzinnie a przy okazji kreatywnie. Zachęcamy Was do tego byście codziennie odwiedzali naszą stronę i każdego dnia odkrywali nowe, niezwykłe zadanie. Jeśli jednak wolicie przygotować kalendarz w wersji drukowanej, to możecie również wszystkie zadania wydrukować i powkładać do ponumerowanych woreczków, pudełeczek lub po prostu przypiąć klamerkami do sznureczka i ozdobić świerkiem lub świątecznymi ozdobami. Życzymy Wam cudownego, wspólnie spędzonego czasu!

 1. KONKURS ŚWIĄTECZNY

Komunikat:

Weź udział w konkursie świątecznym i odpowiedź na pytania o tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Poproś rodzica o wysłanie Twoich odpowiedzi na adres mailowy. Uwaga: nie zawsze tylko jedna odpowiedź jest prawdziwa😉

 1. PREZENTY

Każde dziecko, które wzięło udział w jakiejkolwiek aktywności zaproponowanej przez elfowy team otrzymywało świąteczną niespodziankę. Katalog prezentów złożony z 6 propozycji dopasowanych do grupy wiekowej był udostępniony wcześniej rodzicom. Wskazywali oni taką, z której najbardziej ucieszy się ich pociecha.

Aby otrzymać prezent trzeba było potwierdzić:

 • obecność na spotkaniu online via teams – adres mailowy pracownika widoczny na liście gości połączonych,
 • rozwiązanie zadania z mikołajowej strony www (konkursu, zdjęcia ciasteczek, nagranie vloga lub krótkiego filmu, odpowiedź na Instagramowy rebus).

 

Świąteczne wydarzenie online było dla nas nie lada wydarzeniem. Pomysły, scenariusz, scenografia, realizacja i komunikacja projektu – wszystko to udało nam się dopiąć na ostatni guzik dzięki interdyscyplinarnemu Zespołowi Projektowemu. Wspaniale się przy tym wszyscy bawiliśmy! Nasza radość jednak jest głównie podbudowana bardzo pozytywnym i entuzjastycznym reakcjom, które słali w naszą stronę pracownicy. I to nie tylko, jakby się mogło zdawać, pracownicy – rodzice. Oto dowód:

W imieniu swoim i swoich dziewczyn chciałam Wam bardzo podziekowac za wspaniale przygotowane Mikołajki. Impreza pierwsza klasa! Moje dziewczyny wybawione, wytańczone i wyrzucane śniezkami z papieru ( to był prawdziwy hit!!!). Bajka- rewelacja, aktorzy- oskarowe role! Wysłuchały w pełnym skupieniu:). Kalendarz adwentowy – dzielnie realizują. Pierniki upieczone- zgodnie ze wspaniałym przepisem i instrukcją- czekają na dekoracje. Naprawdę szacun i czapki z głów! BRAWO! Przekazcie prosze Wszystkim, którym trzeba! Pracownica – Mama.

Chociaż nie mam dzieci, to mikołajkową stronę z przyjemnością odwiedziłam. Nie wiem ile mieliście „odsłon“***, ale SZACUN dla kreatywnosci! Okazuje się, że lockdown otwiera umysły i metody. Bajka super (ogladałam/ słuchałam)! Kalendarz adwentowy bardzo ciekawy! KOLEGA PIERNIK-CUKIERNIK? Jak co roku zaangażowany, pomocny + dobra prezencja przed kamerami. Doskonaly material na instruktora gotowania! Dziekuje! Jm

*** Odsłon mieliśmy mnóstwo! Dość powiedzieć, że około 450 Unique Visitors odwiedziło naszą www, a wejść naliczyliśmy ponad 1000!

Ola Smereka

Photo by Caleb Woods on Unsplash

Szukasz szkolenia z Employer Branding lub badania kultury organizacji?


Bądź na bieżąco z Employer Brandingiem => zapisz się na newsletter bardzoHR


Podziel się

Skomentuj wpis